
Opel er den mest fejlfri bil for tredje år i træk – det skal fejres.! Lige nu kan du spare op til 35.000* kr. på udvalgte Opel Astra modeller.
“DEKRA Used Car Report 2012” kårer Opel Astra som den mest fejlfri bil i kategorien “best individual ranking” 0-50.000 km. Opel Astra tager prisen med 96,9 % fejlfrie biler. Og sidste års vinder Opel Insignia er i år nr. 2. med 96,0 % - sådan. Denne succes giver Opel den tredje sejr i træk, idet Opel Insignia vandt i 2011 og Opel Corsa vandt i 2010.
For at fejre dette tilbyder vi et begrænset antal Opel Astra med rabatter på op til 35.000 kr. Billigste Astra kommer dermed til at koste 202.493 kr. for en 5-dørs 1.4 med 100 hk. Og 12.000 kr. mere for en Sports Tourer. Tilbudet omfatter både benzin- og dieselmotorer, 5-dørs og Sports Tourer – så længe lager haves. Prisen på en Astra Enjoy 1.6 5-dørs sættes ned med 29.839 kr. til 232.062 kr. og en Astra Sports Tourer 1.7 CDTI falder med 34.886 kr. til 267.216 kr. Download "Prisliste Astra kampagne" for at få en oversigt over Astra kampagne priserne.
Den nuværende Astra kom på gaden i 2009 og er en af de mest efterspurgte Opel modeller i Europa. Astra ligger også i toppen på DEKRAs liste over biler med færrest fejl. DEKRA genererer den årlige rapport ved at udføre præcise tests i otte klasser og tre klasser for kørte kilometer. Rapporten er baseret på 15 millioner inspektioner af 230 forskellige bilmodeller. DEKRA tager højde for typiske fejl såsom korrosion af udstødningssystemet eller tilstanden af støddæmperne, for at lave en præcis vurdering af holdbarhed og levetid. Fejl som hovedsagligt opstår som følge af brug af bilen – såsom slidte dæk og vinduesviskere – tages der ikke højde for.
DEKRA har stor ekspertise indenfor sikkerhed, kvalitet og miljøet. Organisationen har 24.000 ansatte og er aktive i mere end 50 lande.
*Tilbudet gælder udvalgte Opel Astra 5-dørs og Astra Sports Tourer modeller så længe lager haves.
Billederne kan vise ekstraudstyr.
