
Stort komfortniveau og meningsfyldt teknologi personaliserer Opel Zafira Classic.

Vælg og hold den ideelle temperatur i kabinen. EEC holder den på et konstant niveau. Systemet omfatter solføler, og indbygget kul- og partikel/pollenfiltre for bedre luftkvalitet (ekstraudstyr).

De ultrasoniske sensorer, der er integreret i kofangeren bag, afgiver et lydsignal, hvis der er fare for, at bilen rammer en forhindring. Systemet kan slukkes ved hjælp af en trykknap. Parkeringsassistance er ekstraudstyr.

Det integrerede infotainmentsystem i Opel Zafira Classic er både lækkert og intuitivt at bruge og en fryd for øjet, uanset om du modtager trafikinformationer, aflytter din foretrukne radiostation eller din MP3-afspiller. CD 300 stereo CD/radio med MP3-afspilning og aux-in er standard. Du kan vælge CD 400 Opera som ekstraudstyr.

Aux-in, som er monteret på midterkonsollen, muliggør tilslutning af alle mobile apparater med hovedtelefonudgang, f.eks. MP3-afspiller eller iPod. Aux-in er en del af de fabriksmonterede infotainmentsystemer.
Billederne kan vise ekstraudstyr.


